reklama

Selektívna pravda - druhá časť

V časopise Život č.21 z 24.5.2014 je článok Juraja Mesíka, kde tento autor upokojuje verejnosť tvrdením,že svetová vojna je vzdialená a že v dohľadnom čase nebude.Ďalej nasledujú takéto úvahy: Mýtus o ruskej neporaziteľnosti  nemá s realitou nič spoločné.Rusko by v prípade vojny proti západu zostalo medzinárodne izolované.Kremeľ by teoreticky mohol rozpútať svetovú vojnu,ale bola by to samovražda Ruska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Všetko čo pán Mesík napísal, mohol vyjadriť v jednej vete : Nenávidím Rusov.

Ale poďme po poriadku.Už exkurzia do minulosti veľa naznačila.Pán Mesík tvrdí,citujem : " Na prahu druhej svet.vojny bol HDP Nemecka 384 miliárd dolárov,Rakúska 27 miliárd a Talianska 151.Spolu 564 miliárd.Na druhej strane konfliktu stála Veľká Británia s 287 miliardami a Francúzsko so 199 miliardami.Ich kombinovaný HDP bol 486 miliárd - teda približne vyrovnaný s ekonomickou silou fašistickej koalície. Táto rovnováha síl sa menila lavírovaním Ruska /resp.ZSSR/,ktoré bolo od podpísania paktu Molotov -Ribbentrop,po útoku na Poľsko,po okupácii Pobaltia až do júna 1941 spojencom nacistického Nemecka.Potom sa stalo súčasťou antihitlerovskej koalície aj so svojim HDP vo výške 417 miliárd /hodnota v roku 1940/ ."

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalej sa už pán Mesík akosi pozabudol držať svojej vlastnej logiky.Ak totiž považuje ZSSR za spojenca nacistického Nemecka po podpísaní paktu Molotov-Ribbentrop,potom Poľsko bolo spojencom nacistického Nemecka od januára 1934 po podpise paktu Neurath-Lipski a Británia a Francia boli spojencami Hitlera po Mníchovskej dohode a následnými dohodami s Hitlerom z roku 1938.Tu nemožno prehliadnuť ani Pakt štyroch mocností podpísaný Britániou a Francúzskom s Hitlerom a Musolinim už v roku 1933,kedy sa Hitler dostal k moci.

Nenávisť dokáže človeku poriadne zatemniť rozum,to dokazujú ďalšie vety z tohoto článku Juraja Mesíka.Pre transparentnosť ich uvádzam v plnom znení: " Pred porážkou Rusko zachránila iba šťastná súhra viacerých faktorov : neskorý začiatok nemeckého útoku na ZSSR,krutá zima roku 1941,rozhodnutie Japonska neútočiť na Rusko a skutočnosť,že obrovskú časť síl Nemecka viazala na seba vojna s Veľkou Britániou v Európe na moriach aj v severnej Afrike.Prehliadaný býva fakt,že pádu Moskvy zabránili aj dodávky miliónov ton amerických potravín,automobilov,zbraní a munície.Skutočným začiatkom konca vojny je december 1941,keď do vojny vstupuje ekonomický gigant USA."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozrime sa na to ako to bolo v skutočnosti.Po porážke Francúzska v júni 1940 sa podarilo evakuovať 350000 britských a francúzskych vojakov,bez výzbroje,ktorú museli nechať na pláži v Dunkerque.Rok na to Hitler zaútočil na Sovietsky zväz a už podľa Mesíka táto relatívna hŕstka spojeneckých vojakov viazala "obrovskú časť síl Nemecka." To je pozoruhodná logika. Isteže v júli a v auguste 1940 prebiehala letecká bitka o Britániu,ale to bolo rok pred útokom na Sovietsky zväz a na priebehu vojny na tomto bojisku to nemalo vplyv,podobne ako africké bojisko,na ktoré Hitler pridelil Romelovi 4 divízie /slovom štyri/.Na Sovietsky zväz zaútočilo v priebehu roku 1941 178 nemeckých divízií a cca 3 milióny vojakov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Historici tvrdia,že na tomto fronte bolo zničených 80% vojakov Wermachtu.August von Kagenek,nemecký dôstojník,ktorý napísal históriu pluku v ktorom bojoval,tvrdí,že to bolo až 85%.Ak si uvedomíme,že Hitler vrhal proti Sovietskemu zväzu to najlepšie čo mal,tak možno povedať,že z bojovej sily jeho armády to mohlo byť aj 85%.

Tiež pravda je,že na prvých dvoch porážkach /pri Moskve a Stalingrade/ sa západní spojenci podieľali malou mierou.Po Japonskom útoku na Pearl Harbour ,mali Američania svojho nepriateľa a tomu museli svoje úsilie podriadiť.A z dodávok,ktoré prúdili z USA do Európy veľká časť skončila v Británii,ktorá na nich bola závislá, a tiež v tých časoch nemecké ponorky efektívne potápali konvoje z USA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale nechajme prehovoriť historika.Richard Overy vo svojom diele - Prečo spojenci zvíťazili- píše: "Západní spojenci porazili Osu len vďaka spolupráci so sovietskou diktatúrou od ktorej sa do roku 1941 držali čo najďalej a ktorú hanobili s vehemenciou o málo slabšou než nacistické Nemecko.Bol to však Sovietsky zväz,kto musel niesť hlavnú ťarchu nemeckého úderu a kto zlomil chrbtovú kosť nemeckého obra.Dlhé roky sa na Západe pri výklade druhej svetovej vojny význam tohoto nepríjemného faktu znižoval a úspechy ozbrojených síl demokracií preháňali."

Ďalej Richard Overy pokračuje: " Dnes sa už obecne uznáva ,že miestom rozhodujúcich vojenských operácií bola východná fronta .Ťažko si možno predstaviť ,ako by demokratický svet mohol bez sovietskeho odporu,obyčajným čakaním na úspech vo vývoji jadrovej výzbroje,poraziť nemecký kolos."

Takže obrovskú časť nemeckých síl neviazala Británia a jej západní spojenci,ale Červená armáda na východnom fronte.A keby Hitler mohol čo len tretinu svojej armády presunúť k atlantickému pobrežiu,tak žiadna Normandia by sa nekonala.Pozoruhodné sú úvahy pána Mesíka,že : "voči západu nemá Rusko v konvenčnej vojne žiadnu šancu" a ďalej tvrdí : " Keď sa povie tretia svetová vojna,väčšina ľudí si predstaví jadrovú kataklizmu.Kremeľ by ju síce mohol teoreticky rozpútať,ale bola by to samovražda Ruska." Ktorá z atómových mocností by si mohla dovoliť rozpútať jadrovú vojnu tak aby to nebola jeho samovražda? Mohli by to byť Spojené štáty? Položme si otázku: Ak by sa USA rozhodli zaútočiť na Rusko,čo by urobili jeho spojenci v NATO.Británia, Francúzsko,Nemecko a ostatní by sa s nadšením pripojili? Blúznenie pána Mesíka pokračuje: " V konfrontácii so Západom ako celkom,Rusko nemá šancu zvíťaziť. Má len dve alternatívy.Môže sa prepité vodkou ďalej potácať na periférii Európy,alebo prijať realitu,že je už za svojim mocenským horizontom."

Na týchto názoroch je najzaujímavejšie ,že sa vôbec zrodili.Na niektoré z nich reagujem len s veľkým sebazaprením,napríklad : " Rusko je ilúziami o sebe opitý obor na hlinených nohách,ktorý si konfrontáciou so západom vytrvalo močí na svoje rozpadajúce nohy." Alebo: " Ruské dejiny sú plné porážok,aj v 20 storočí dostalo Rusko opakovane na frak." To sú názory krčmovej úrovne,kde sa diskutujúci pripití vodkou,alebo inou liehovinou potácajú na periférii reality a zdravého rozumu,medzi ktorých by pán Mesík vhodne zapadol.V záver svojho článku,ale píše niečo pozoruhodné,citujem: "Žiadne rozhodujúce sily v Európe a ani Spojené štáty si vojnu s Ruskom neželajú: tento stav však nemusí trvať večne.Prezidentom USA po roku 2016 už nebude nositeľ Nobelovej ceny za mier a dlhodobá hospodárska kríza môže tiež hľadať svoje rozuzlenie vo vojnovej konjuktúre." Múdre slová. Hospodárska kríza,ktorá sa zo Spojených štátov rozliezla do sveta od roku 2008 a ktorá sa značnou mierou podpísala na tej 17000 miliardovej sekere,ktorá gniavi americkú vládu,by mohla hľadať rozuzlenie vo vojnovej konjuktúre.Môžeme byť vďační pánu Mesíkovi,že nám takto prekvapujúco naznačil odkiaľ vietor fúka. Takže užívajme si mier ešte kým je americkým prezidentom nositeľ Nobelovej ceny za mier.

František Filip

František Filip

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som stavebný inžinier na dôchodku. Mojim koníčkom je história. Zaujímam sa najmä o dejiny 2. svetovej vojny. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu