reklama

Mráz prichádza z Washingtonu 1. diel

Ako je to vlastne s Putinom, Ruskom, Ukrajinou, NATOM, USA a kde je vlastne pravda o tom čo sa v tomto regióne deje, kto má pravdu a je v práve Putin alebo USA a NATO, čo by získalo USA ak by sa Putin vzal svojich ambícií ?.......

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Za Stalinovej éry sa v Sovietskom zväze v kruhoch intelektuálov hovorilo, že Stalin sa rozhodol vybudovať komunizmus, aj keby neostal kameň na kameni. Isteže ide len o obrazné prirovnanie. Ale dnes sme svedkami, ako politické a vojenské kruhy Spojených štátov a NATO privádzajú tento princíp do reálnej podoby. V štátoch, kde títo „ Budovatelia parlamentnej demokracie“ tento princíp zavádzajú, už nejeden kameň neostal na kameni, bohužiaľ aj s ľuďmi, ktorí ostali pod ním. To čo sa dnes odohráva na blízkom východe a tiež na Ukrajine je výsledkom jednej a tej istej politiky, a o nej budú moje nasledujúce články. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme je to tiež pozvánka na diskusiu. Do tejto diskusie som zhromaždil veľké množstvo názorov od rôznych publicistov, či politikov bývalých alebo súčasných a tiež vedeckých pracovníkov.

V týchto názoroch vysoko prevláda kritika Spojených štátov, Európskej únie a Severoatlantickej Aliancie. Čitateľ týchto mojich riadkov nech si utvorí vlastný názor kde je pravda. Či je na strane tých, ktorí rozoberajú situáciu aká sa utvorila po studenej vojne, alebo na strane tých, ktorých argumentácia sa točí okolo niektorých holých viet typu: Putin je agresor, Putin obsadil Krym, Putin chce obnoviť Sovietsky zväz, Putin je hrozbou pre celý svet a podobne. Kritici ruského prezidenta sa argumentmi druhej strany takmer vôbec nezaoberajú. Na tomto mieste položím dôležitú otázku. Čo by sa stalo, keby k dnešnému dňu bola celá Ukrajina, včítane Krymu pod úplnou kontrolou súčasnej vlády v Kyjeve? A hneď aj moja odpoveď : Ukrajina by bola „v skrátenom konaní“ prijatá do NATO a protiruské štvanie by nabralo oveľa vyššie a pre celý svet nebezpečnejšie obrátky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale poďme k tým avizovaným názorom. V denníku Pravda z 7. marca 2015 v rubrike čo píšu iní je krátky článok z britského denníka (alebo týždenníka, to neviem) The Guardian, v ktorom sa píše „ Bezohľadná hlúposť. Politici a médiá využívajú Putina a Ukrajinu na odôvodnenie militaristickej expanzie. Štvrť storočia od skončenia studenej vojny majú všetci plné ústa „ ruskej hrozby“. Antiruský krik hraničí s hystériou. V Británii Putina často prirovnávajú k Hitlerovi a charakterizujú ho ako diktátora, ktorý uskutočňuje „ nehanebnú agresiu proti susednému štátu. Terajšia antiruská kampaň nie je ničím iným ako bezohľadnou hlúposťou. Problém totiž spočíva v militaristickej rozpínavosti NATO a nie Ruska. Pre západný vojensko-priemyslový komplex je ukrajinský konflikt zámienka na zvýšenie vojenských výdavkov. V posledných 20-tich rokoch aj napriek sľubom NATO, že skončí studenú vojnu, pochoduje na východ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V denníku Pravda z 7. augusta 2014 je článok Joachima Beckera, profesora na Ekonomickej univerzite vo Viedni, kde okrem iného píše: Západné vlády sa potešili rozpadu Sovietskeho zväzu pred 23. rokmi. Americkí stratégovia sa od samého začiatku obávali nadviazania priúzkych vzťahov medzi vedúcimi štátmi únie (najmä Nemecka) a novým kapitalistickým Ruskom. Báli sa, že toto strategické spojenectvo by mohlo posilniť samostatnosť EÚ a oslabiť globálnu dominanciu USA. Už v 90. rokoch minulého storočia americký bezpečnostný expert Zbigniev Brzezinski tvrdil, že odpútanie Kyjeva od Moskvy by bolo kľúčom k oslabeniu medzinárodných ambícií Ruska. USA podporovali prozápadnú opozíciu na Ukrajine a v Gruzínsku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

K tomu pridávam poznámku: 13. decembra 2013 námestníčka ministra zahraničia USA Victoria Nulandová tvrdila, že USA investovali viac ako päť miliárd do zmeny režimu na Ukrajine (regime change). A bývalý republikánsky kandidát na prezidenta John Mc Cain uistil predsedu pravicovej extrémistickej strany Sloboda Oleha Ťahnyboka o svojej podpore v boji proti legitímnej vláde. Súčasnou situáciou vo svete a predovšetkým na Ukrajine sa obšírne zaoberajú nemeckí novinári Mathias Bröckers a Paul Schreyer vo svojej knihe, My sme tí dobrí s podtitulkom názory toho, kto sa snaží chápať Putina alebo ako s nami médiá manipulujú: ....prezident Putin je vo svojom treťom volebnom období u svojho národa vo väčšej úcte než kedy predtým. Väčšine nielen tých starších ale i mladých Rusov a Rusiek, ktorí skutočne nechovajú žiadne sympatie k jeho autokratickému systému je totiž jasné, že keby Putin neskoncoval s divokým anarcho-kapitalizmom v ktorom bol štát prevzatý po rozpade Sovietského zväzu súkromnou ekonomikou a využívaný k zaisteniu privátnych ziskov, ich zem by sa rozpadla a chaos by sa len zväčšil. Pri Putinovom prevzatí moci v roku 1999 bola štátna pokladňa prázdna, zahraničný dlh povážlivo narástol, štátny aparát bol v troskách a kriminalita hrozivo stúpala. Klany a oligarchovia zápasili o posledné sústa niekdajšieho štátneho majetku a islamskí separatisti z Čečenska zavliekli bombový teror až do samej Moskvy. Stručne povedané po necelých ôsmich rokoch sa „ oslobodenie od komunizmu “ v Rusku rútilo do nedoziernej katastrofy.

Pokračovanie nabudúce

František Filip

František Filip

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som stavebný inžinier na dôchodku. Mojim koníčkom je história. Zaujímam sa najmä o dejiny 2. svetovej vojny. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu